Yoga yolunda kendi pratiğiniz için gerekli 5 şey

Yoga yolunda kendi pratiğiniz için gerekli 5 şey

Yoga ve meditasyon ilginizi çekti. Derslere katıldınız. Okudunuz. Öğrendiniz. Tekrar derslere katıldınız. Beklediğinizden daha da fazlası geldi sizi buldu. Değiştiniz. Dönüştünüz. Yoga yolunda ilerleme kararı aldınız. Artık kişisel çalışmalarınızla, tüm öğrendiklerinizi uygulama zamanınız geldi. Yoga yolunda kendi pratiğinizi, size özel çalışmaları uygulamak için gerekli 5 şey var:

1. Bilgiyi pratiğe aktarma isteği.DSC_0196

2. Kendini keşif ve kabul etme niyeti.

3. Kararlılık ve disiplin.

4. Ritüeller.

5. Rutin.

Yoga yapmak ve yoga yolunu yaşamak iki farklı şeydir. Yoga yolu, seçtiğiniz yoga stilini ve içselleştirdiğiniz yoga tanımını, hayatınızda bütünüyle yaşamak demektir. Yoga yolunun ve seçtiğiniz meditasyon tekniğinin sizi götüreceği en iyi yer, şu andaki en güzel ve tam halinizdir. Yoga ve meditasyon kişisel çalışmalardır. Yoga yolu, ego ve kimlik duygularınızı dengede tutarak sizi en derindeki özbenliğinize götürür, evrenin akışına teslimiyet, şartsız koşulsuz, özgür ve sınırsız sevgi verebilmek için size alan sunar, tutunduğunuz her ne ise bırakabilmeyi öğretir. Yoga Özgürlüktür. Yoga, andaki farkındalığı yakalamak için ve ‘gerçek siz’e ulaşabilmeniz için önünüze yollar açar, sonra da sizi özgür bırakır… Yoga, farkındalığı en hassas seviyede kullanarak uyguladığınız size özel öz-rehberlik çalışmalarıdır.

Bilgiyi pratiğe dönüştürmek zordur. Emek ister. Disiplin ister. Kararlılık ister. Ve en çok da cesaret ister. İçimizde çıktığımız yolculukta kendimizle en direkt şekilde yüzleştirdiği için… Yoga, kendimizi keşfedip, içimizdeki ve dışımızdaki hayatın gözünün içine bakıp, hiçbir durumun bizi etkileyemeyeceği o en özgün ve dingin halimizle tekrar bağlantı kurmamızı sağlayarak, hayatta karşılaştığımız her ne ise kabul edip yola devam etmek için bize yol gösterir.

Meditasyon Yastığı. Yoga matı. Ve siz. Düzenli ve disiplinli bir çalışma oluşturmak için belli bir rutine girmek ve ritüeller yaratmak önemlidir. Kendinizi, nefesinizi her gün Yoga matının üzerinde, hayatın akışına bırakın. Her gün- ama her gün- kararlılık ve disiplinle yoga, nefes çalışmaları ve meditasyon yapmak, aynı yerde, aynı saatlerde, açılış-kapanış mantralarını söylemek, mumun, tütsünün kokusuyla, zencefilli çayınızı yudumlarken, müzik dinleyerek ya da sessizlik içinde düzenli bir şekilde kendi pratiğinizi uygulamak, tüm teorileri sollayan ve sizi kendinize bağlayan en etkili ve kısa yoldur. Yoga duruşları yaparken egoyu, yeteri kadar esnek ya da güçlü olmadığınız düşüncesini, rekabeti ve özenme duygusunu matın dışında bırakabildiğiniz an, yoga yoluna girmişsiniz demektir. Kişisel çalışmanız sırasında, kendinizi, Yoga duruşunun içinde rahatlayıp, nefesinizi sadece o an için doyasıya tatmaya davet edin. Yoga ve meditasyon çalışmanızın sürdürülebilir olması için meyvesine değil, sürece odaklanın. Sonuçtan bağımsız, özgürleşmiş bir çalışma niyetiyle kişisel programınızı hazırlayın ve uygulamaya başlayın. Özellikle Meditasyon çalışmanızla, içinizdeki o değerli ‘siz’le tekrar tekrar bağlantı kurmanın, birşeyler yapmadan sadece varoluşunuzun, o küçücük aydınlanma anlarının, o sınırsız boşluğun, o pırıl pırıl açıklığın tadını çıkartın.

Benim yogam, benim Patanjali’m

Bundan 5000 yıl önce Yogiler, Himalayalar’daki mağaralarda yıllarca oturarak meditasyonu ve yogayı keşfetmişler. 2500 yıl kadar önce ise, Patanjali isimli bir guru, yoganın ilk yazılı metinleri sayılan Yoga Sutra’ları yazmış. Bu yazılı bilgiler, bizlere yoga yolunda ilerlerken izleyebileceğimiz 8 yolu gösterir: Yamalar-Yaşamda uygulanması gereken temel davranış ve değerlerdir; zarar vermemek, yalan söylememek, çalmamak, kişisel denetim ve bencil olmamak. Niyamalar- Yaşamlarımızda sahip olmamız gereken sağlıklı kişisel alışkanlıklardır; temizlik, tatminkarlık, çaba göstermek, çalışmak, inanç. Asanalar-rahat ve sabit yoga duruşlarıdır. Pranayama- Nefes kontrol çalışmalarıdır. Pratyahara-Duyuların sakinleştirilmesi, kontrol altına alınmasıdır. Dharana-Konsantrasyondur. Dhyana- Meditasyondur. Samadhi-Ruhsal gelişim, sınırsız mutluluğa, aydınlanmaya ulaşmaktır.

_DSC2325Ben, her zaman Patanjali’nin yolunu takip etmeye çalıştım çalışmasına ama, kendimi zorlayıp inatlaşmadım hiçbir zaman, hemen sonuca ulaşmayı -ya da ulaşamamayı- dert etmedim. Bekledim doğru zamanda gelsinler, beni bulsunlar Patanjali’min Yoga Sutraları diye… Ne de olsa bu sadece benim Yoga yolum dedim. 2000 yılında başlayan yoga yolculuğum süresince hayatımda sürekli yeni başlangıçlar, değişim ve adaptasyon dönemleri oldu. Her gittiğim, yaşadığım yerde onlarca yeni dost ve öğrenci edinip, ilişkiler geliştirdim. Bu süreçte beni hiç yalnız bırakmayan ve değişmeyen tek şey yogaydı. Yoga beni, bedenimi sağlıklı tuttu, zihnimi, ruhumu hep besledi, her seferinde tekrar düzene ve dengeye girmeme yardımcı oldu. Yoga ve meditasyon çalışmalarımla, hergün özüme, merkezime daha kolay dönebildim, kendimle ve evrenle o özel bağı buldum. Her gün kendimi daha bağımsız, özgürleşmiş, mutlu, sağlıklı, dingin ve pozitif enerji dolu hissettirdi. Değişime daha kolay ayak uydurur, hayal kırıklıklarını, sıkıntı ve stresleri, engelleri çok daha kolay atlatır oldum. Dağ duruşundaki gibi dengeli, kuvvetli ya da bir ağaç duruşundaki gibi sağlam, güçlü bir şekilde köklerime tutunmayı, nefesimle rahatlayarak, farkındalıkla anı yaşayabilmeyi,  aynı zamanda da, kendimi evrenin akışına bırakabilmeyi, hayatımın bana tüm getirdiklerine de açık ve cesur olmayı öğretti. Bazen bir yerlerde takılıp yerimde saydıran, bağlayan alışkanlık ve düşünce şekillerimi farkedip değiştirmeme araç oldu. Yoga, tepkilerimizin değişmesidir. En çok yanılsama yaşadığımız düşünce, birbirimizden ayrı ve farklı olduğumuzdur. İkiliklerin, çelişkilerin ve ikilemlerin hakim olduğu bir dünyada, birlikten uzaklaşıp, ego ve kimlik duygularına tutunarak, bağımlılıklar, korunaklı alanlar ve esnek olmayan tepkiler, alışkanlıklar geliştiririz. Dünyaya karşı tepkilerimizin olumlu yönde değişmeye başlaması, yoga yolunun yolcusu olduğumuzun bir göstergesidir.

Ben her gün yoga ve meditasyon çalışmalarımla zihnimi tazeleyip, kalbimi şifalayıp yoluma devam ediyorum. Evrenin pozitif enerjisiyle dolup, bana hediye edilmiş bu hayatta, bu bedende sağlıklı ve içsel huzurla yaşamak için tekrar tekrar güç buluyorum. Ve sonra, içimde her sabah taptaze parıldayan bu ışığı sevdiklerime, evrendeki tüm varlıklara, insanlığa dünyaya yolluyorum. Kimsenin acı ve zulüm çekmemesini, özgürlük ve umutla, sevginin ve içsel ışıklarının yollarını aydınlatarak, mutluluğu tadarak yaşamalarını diliyorum. Çünkü biliyorum ki, sessizlik içinde gücü, farkındalık içinde kararlılığı, dinginlik içinde umudu bulmanın tek yolu, öncelikle, kendi içimizdeki ışıkla, en saf özümüzle, katıksız varoluşumuzla tekrar tekrar buluşmak…

Divya Beste Dolanay

Mayıs 2014-Amsterdam

-Başlangıç seviyesi Örnek Yoga Programı için burayı tıklayınız.

-Orta Seviye Örnek Yoga Programı için burayı tıklayınız.

-Nefes ve Farkındalık Meditasyonu çalışmaları için burayı tıklayınız.

-Yoga Yolunda Bütünsel Sağlık için 10 Öneri yazım için burayı tıklayınız.

-Meditasyon çalışmanızın düzenli ve etkili olabilmesi için gerekli 5 şey için burayı tıklayınız.