Thai Masajı

THAİ MASAJI

Bir dokunuş mucizeler yaratabilir…

mail-35Dokunmak, dokunulmak… Geleneksel Thai Masajı, bedene yüzlerce dalganın dokunması gibi bir etki bırakıyor insanın üzerinde… Birbirimize çoğunlukla teknolojiyi kullanarak dokunabildiğimiz günümüz şartlarında bu bir lütuf, kendimize vereceğimiz bir hediye. Iki bedenin sürekli dans halinde olduğu Thai Masajı,  şifa verici dokunuşların ne kadar değerli olduğunu hatırlatırken, bedenimizde unuttuğumuz ya da ihmal ettiğimiz bölgeleri yeniden fark edebilmek ve ‘an’da olabilmeye bir davet…Thai Masajı, masajı yapan kişinin kas gücünü değil de, beden ağırlığını kullanarak ‘SEN’ denilen enerji yollarına ve akapunktur noktalarına yaptığı büyülü dokunuşlarla harikalar yaratıyor, yumuşak ve derin baskılar ile enerji akışı sağlıyor. Geleneksel Thai Masajı, bedenin her bölgesini uyaran, canlandırıcı, enerji verici ve uzun süreli rahatlatıcı etkiler bırakan özgün bir beden terapisi ve adeta bir yaşam destekleme sistemi.

Geleneksel Thai Masajı’nın ana vatanı Hindistan, ama şu andaki kalbi Tayland… Geçmişi, 2500 yıl öncesine dayanan Thai Masajı, Budizm ile birlikte Tayland’a gelmiş. 5000mail-10 yıllık Yoga öğretisi duruşlarının, Hint Ayurvedik çalışmalarının, akapunktur noktaları ve refleksolojinin (yüz, kulaklar, ayaklar, ellere masaj) birleşimiyle ortaya çıkmış şifa verici bir sanat. Buda’nın da doktoru olduğu söylenilen Dr. Shivago tarafından geliştirilmiş. Kökleri bu kadar eskilere dayanan, ama günümüz toplumunun rahatsızlıklarına hala hitap eden Thai Masajı, özellikle manastırlarda keşişler tarafından hastalıkları tedavi amaçlı kullanılıyormuş. Geleneksel Thai Masajı, Çin Tıbbı ile de benzerlikler taşıyor. Tüm öğretiler, hayatın elementlerini ve enerji kanallarını temel alarak geliştirilmişler. Yoga’da bedendeki 7 ana çakra (enerji merkezleri) ve 72,000 nadiyi (enerji kanalları) temel alınırken,  Thai Masaj’daki ‘Sen Yolları’ denilen enerji kanalları, bedenin formunu takip ediyor. Çin Tıbbında ise, meridyenler belli organları etkiliyor.

Geleneksel Thai Masajı yapılırken avuçlar, parmaklar, dirsekler ve ayaklar kullanılır. Thai Masaj ile, kişiye kendi başına yapamadığı derin esnetmeler yaptırılabilir. Bu esnetme hareketlerinin yanı sıra, az da olsa yumuşak doku manipülasyonu da uygulanır. Thai Masajı ile, tüm kas sistemi ve eklemler esnetilir, iskelet sistemi üzerinde olumlu etkiler sağlanır, uygulanan baskılarla bağ dokusuna ulaşılıp gözle görülmeyen noktalar tamir edilebilir. Özellikle lenf sistemi için çok yararlıdır, belli tekniklerle bedenin lenfatik bölgelerine taze kan pompalanır, kan dolaşımı düzenlenir. Bedendeki enerji tıkanıklıklarından kurtulup, enerjinin bedende özgür ve doğal akışına dönmesi teşvik edilir. Thai Masaj, laktik asidin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Bedeni açar, bedenin tüm potansiyelini kullanmasına yardımcı olur. Thai Masaj hareketleriyle, iç organlar da uyarılır.

mail-12Her yaşta insan için terapatik yararlar sağlayan Geleneksel Thai Masajı, yumuşak, rahat kıyafetlerle yerde, kalın bir mat üzerinde yapılır. Sakin bir ortamda, rahatlatıcı müzikle yumuşak bir ritimle uygulandığında parasempatik sinir sistemini uyarır, gevşeme sağlanır, stresten uzaklaşılır, kan basıncı düşer…Her iki insan için de meditatif etkiler sağlar. Thai Masaj, bedeni bir bütün olarak görür, holistik bir çalışmadır. Bedendeki her bölgenin birbirine bağlı olduğu ve beden ile zihin-ruh arasında bütünsel bir ilişki olduğunu kabul edilir. Geleneksel Thai Masaj çalışması, bedendeki enerji dengelerini sağlarken, hafiflik, birlik, bütünlük duygusu verir…

Tayland’dan izlenimler

Ayaklarım beni mıknatıs gibi Wat Pho manastırının bahçesinin arka taraflarındaki Wat Pho Tıp Okulu’nun Masaj merkezine çekti… Özellikle burada yaptırdığım masajlar, Uzakdoğu’daki diğer ülkelerde, her adım başı kuaför dükkanı gibi bol miktarda rastlanabilen masaj merkezlerinde yaptırdıklarımdan çok farklıydı. Çok etkilendiğim ve içinde uzun bir süre geçirdiğim Bangkok’daki Wat Pho Tapınağının duvarlarında halen, Thai Masajı ile ilgili bedenin tüm bölümlerini anlatan 60 adet plaka bulunuyor. Tapınak, Tayland’daki ilk geleneksel Thai Masaj okuluymuş. Thai Masaj terapistleri için bu yazılı bilgiler, ilk tedavilerin temelini oluşturmuş. Terapatik noktalar ve SEN enerji yolları çizimleri plakaların üzerlerine, açıklamaları da duvarlara kazınmış. Bu diagramlar üzerindeki araştırmalar henüz tamamlanmamış.

Bangkok’da tıp ve terapi ağırlıklı, hastalıkları iyileştirme amaçlı daha direkt ve sert baskılarla uygulanan geleneksel Wat Pho-Bangkok stili Thai Masaj öğretiliyor. Tayland’ın kuzeyinde ise ‘Lena kültürü’ denilen, daha misafirperver ve yumuşak bir hava hakim. O sebeple bu bölgede, kuzey usulu geleneksel Nuad Bo-Rarn (nuad masaj, bo-rarn ise beden manipulasyonu anlamında) uygulanıyor ve öğretiliyor.  Tayland’da, Geleneksel Thai Masajı öğrenilebilecek 5 okuldan biri olan ve merkezi Thailand’ın kuzeyinde bulunan Chiang Mai’deki Uluslararası Thai Masaj Okulu ITM (International Thai Massage School), dünyanın her yerinden buraya Thai Masajı öğrenmeye gelip aylarca kalanlarla dolu… Okul Birleşmiş Milletler gibi! Özellikle çok soğuklardan buraya geldiğim için, vücudum Tayland’ın 40 derece sıcağına bayılıyor. Thai Masaj eğitimi sırasında kemiklerim, eklemlerim bayram ediyor, kaslarım normalden daha da esnek oraya buraya rahatça kıvrılıyor. Her gün ortalama 8 saat süren Thai masaj eğitimi çalışmalarından sonra bile pek fiziksel yorgunluk hissetmiyorum. Thai Masajı, bir Budist kültürü geleneği olduğu için ruhsal bir tarafı da var. ‘Wai Khru’ denilen seremoni ile açılış yapılıyor. Bu, birlikte çalıştığınız kişinin iyiliği ve çalışmanın iki kişi için de  yararlı olabilmesi için bir niyet. Dr. Shivago’ya bu değerli öğretiyi geliştirdiği için bir teşekkür… Her sabah, açılış seremonisinden sonra, başlarda hareketleri, müzikleri ve sözleri bize biraz komik gelen, ama sonraları bedenimizin bizden adeta talep ettiği Tai Chi, Qigong ve Thai dansı karışımı ısınma ve enerji çalışmalarını uyguluyoruz… Bu müzikler aklıma takılıyor, sözler kulaklarımda çınlıyor: ‘Sheee’… ‘poohhh’… Nefes al, nefes ver…

mail-32Thai Masajı öğrenme aşamasında, batının teorik anatomi bilgilerini kullanmak her ne kadar yardımcı olduysa da, genelde ‘Thai gibi düşünmek’, yani gözle görülmeyen enerji yollarını dokunuşlarla tanıyıp hissetmek ve masaja, çalıştığın kişinin tepkileriyle yön vermek- çok kolay olmasa da-en doğru uygulama şekli.

Adeta bir enerji ilacı olan Geleneksel Thai Masajı ile şefkat, sevgi ve şifa verebilmek müthiş bir duygu. Bu değerli öğreti, Tayland kültüründeki insana değer vermenin büyüsü ile birleşince , şifa verici bir sanata dönüşüyor… Bu öğretinin teorik ve pratik bilgilerle dolu 120 saatini zevkle tamamladığım bu bir sene, bana önümde yepyeni kapılar açarak geride kalıyor…

Divya Beste Dolanay

Mayıs 2013