YogaThaiMasaj

Özgün ve canlandırıcı bir bedensel çalışma olan YogaThaiMasaj Programı, kaslar, eklemler ve dolaşım sistemine yararlar sağlarken, farkındalığı arttırır ve zihni rahatlatır. 

photophoto 2.PNGphoto 1.PNG

YogaThaiMasaj Programı nedir? YogaThaiMasaj, Yoga ve Geleneksel Thai Masaj’ın uyumlu bir birleşimidir. Bire bir olarak uygulanan YogaThaiMasaj programı, kişi üzerinde uzun süreli terapatik etkiler bırakır. Thai Masaj öncesinde, Yang Yoga ile bazı ısınma hareketleri uygulanır.  Yang Yoga, ritmik hareketlerle, bedeni, kasları, eklemleri en çabuk şekilde ısıtır, bedendeki dolaşımı stimule eder ve evrenden alınan enerjilerle bedendeki Chi-Pranayı, yani yaşam enerjisini uyandırır. Kalbin ritmini hızlandıran, beden ısısını arttıran, akciğerleri doğrudan aktive eden meridiyenler, yani enerji kanalları, kollarda bulunur. Yoganın, özellikle kolları kullanarak uygulanan hareketler, omurga ve alt bedeni de çalıştıran hareket serileriyle, bedendeki tüm meridiyen ve enerji kanallarını aktive ederek dengelemeyi, nefesi, hareketlerle senkronize ederek derinleştirmeyi sağlar. 

yogathai1Neden YogaThaiMasaj? Çünkü, Yoga’nın canlandırıcı, enerji verici ve ısıtıcı etkisi ile, Thai Masaj’ın derin ama yumuşak baskılarının birleşmesi büyülüdür! Kan basıncını düşürüp stresle başetmekte çok etkili ve güçlü, bütünleyici bir sistemdir. Meditatif bir durum yaratır, genel sağlığı destekler. Dolaşım sistemi üzerinde, enerji tıkanıklıklarını açıp dengelemede, lenf sistemi ve kan dolaşımını tazelemekte olumlu etkiler sağlar. Boyun, sırt ve baş ağrılarına iyi gelir. YogaThaiMasaj çalışmasında, bağ dokusuna da ulaşılır, kas ve eklemler üzerine baskılarla derin esnetmeler yapıldığında, vücuttaki toksinlerin, laktik asidin atılması nedeniyle bu program sporcular için de çok etkili, yararlı ve uygundur. Bu program, doğru nefes, derin gevşeme ve rahatlama ile beden ve zihin farkındalığına olanak verir.yogathai1Ne zaman uygulanmalı ve süresi nedir? Gün içinde herhangi bir zaman, yemekten 1,5-2 saat sonra olmak şartıyla uygulanabilir. Bir seans, ortalama 90 dakika sürer.

yogathai1_DSC1779Nasıl uygulanır? Kısa bir başlangıç meditasyonu ve niyeti belirten bir açılış mantrasından sonra, bazı Yang Yoga serileri uygulanır. Daha sonra, Thai Yoga masajı için uygun bir mindere oturarak, yan yatarak, yüzüstü ve sırtüstü pozisyonlarda tüm bedeni kapsayan hareketler ile esnetmeler ve masaj yapılır. Tüm bedende bulunan ‘SEN’ enerji yolları ve akapunktur noktalarına parmaklar, avuçlar, dirsekler ve ayaklar kullanılarak yapılan baskılarla kaslar esnetilir, enerji blokajları açılır, lenf sistemi, kan dolaşımı düzene girer. Programın sonundaki, derin gevşeme sırasında özellikle boyun, baş ve yüze masaj ile rahatlama sağlanır.yogathai1Kimler için uygundur? YogaThaiMasaj, her vucut tipi ve her yaş için uygundur.  Kişinin ihtiyacına göre şekillendirilebilir ve kişiye özel olarak uygulanır.

yogathai1Nerede uygulanır? YogaThaiMasaj, kıyafetle uygulanır. Hem masajı yapan kişi, hem de yapılan kişi rahat kıyafetler giymelidir. Yang Yoga ayakta yerde, Thai Masajı ise uygun bir minder üzerinde uygulanır.

yogathai1Yorumlar… “YogaThaiMasaj çalışması, dengeleyici ve tamamlayıcı bir tecrübeydi. Açılış mantrasından sonra yoga bölümü ile tüm bedenim ısındı ve aktive oldu. Yogayı takip eden masaj mükemmel bir tamamlayıcıydı, kaslarımı ve eklemlerimi rahatlattı. Çalışma sonrasında, kendimi tazelenmiş ve hem zihnen, hem de bedenen rahatlamış hissettim. Bu iki disiplinin birleşimi, özgün ve birbirine yakın bağıyla bütünsel bir beden uygulaması oluşturmuş.” Robyn Angell, Amsterdam

“YogaThaiMasaj’dan sonra, rahatlamış ama bir yandan da enerji dolmuş hissettim. Kaslarımdaki tüm gerginlik gitti, yerini bir dengelenme hissine ve yenilenmiş bir enerjiye bıraktı.” Sinem Ünsal, Amsterdam 

1013450_10151621310352543_1733035905_n

Özellikle vurgulamak isterim ki, yoğun spor programımdan sonra gerçekten kas ağrılarım oluyor ve bazen 2-3 gün sürüyor. Ne kadar stretching yapsam da ağrıları hafifletmeye çözüm olmuyor. YogaThaiMasaj’dan sonra ciddi anlamda kaslarımın gevşediğini ve gerçek rahatlama yaşadığımı hissettim. Hatta, hala çalıştırmadığım ne kadar çok kasımın da olduğunu farkettim! Keşke her gym den sonra YogaThaiMasaj yapabilsem..” Cem Kaya, İstanbul

“Beste’nin YogaThaiMasaj çalışması, baskasına gösterilen özen, gevşeme ve spiritüelliğin mükemmel bir karışımı.  Yang Yoga çalışmasının bedenin enerji hatlarını açmaya hazırlaması bakımından çok faydalı olduğunu düşündüm.  Bu şekilde, bedenim masaja doğal bir biçimde hazırlanmış oldu.  Yang Yoga sırasında bedenimi derinlemesine çalıştırdıktan sonra rahatlayarak ödüllendirileceğimi biliyordum.  Yang Yoga ile ısındığım için masajın derin esnetmelerine daha rahat girebildiğimi düşündüm.  Beste’nin masajı sırasında açılmak ve enerjiyi hissedebilmek çok güzeldi.  Dokunuşu hem çok yumuşak hem de derinlemesine hissedebiliyorsunuz.  Bedeni ‘ısıtmayı’ tamamladıktan sonra uyanmaya hazırlaması çok hoştu.  Güzel olan, aslında bunun bir son olmaması, çünkü o noktada bunun aslında bir paylaşım olduğunu ve ‘anda’ kalmakla ilgili olduğunu anlamaya başlıyorsunuz.  Daire tamamlanmış gibi hissetmenizin sebebi de bu.” Mirjam van Baardwijk, Amsterdam

yogathai1Hakkında… Divya Beste Dolanay, 2003 yılından beri yoga eğitmenliği yapmaktadır, Yoga Eğitmenlik Sertifikası, Hindistan-Bangalore’daki Vivekananda Yoga Terapi Üniversitesi’ndendir. Ayrıca, 1 ve 2. seviye Reiki ve Uluslararası Thai Masaj Okulu (ITM), Chiang Mai- Thailand’dan 1, 2 ve 3. Seviye sertifikaları vardır. 2013’de oluşturduğu YogaThaiMasaj Programı ile, yoga derslerini, geleneksel Thai Masajı ile tamamlamaktadır. Divya Beste Dolanay, bu eski ve çok değerli öğretilerin uyumlu birleşimlerinin, her birinin eşsiz terapatik özelliklerini ortaya çıkardığına ve kişiye özel uygulamayla, bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak çok güçlü etkiler bıraktığına inandığı için bu programı oluşturmuştur. Reiki uygulamalarını da gerektiğinde programına dahil eden Divya Beste Dolanay, halen yaşamakta olduğu Amsterdam’da kişiye özel YogaThaiMasaj seansları vermektedir.

Detaylı bilgi ve randevu için: bestedolanay@gmail.com

Not: Fotoğraflar, Mirjam van Baardwijk- Amsterdam 2013

Thai Masajı ile ilgili yazım için tıklayınız.

YogaThaiMassage ile ilgili yazım için tıklayınız.