Güneş’e Selam, Ay’a Selam

GÜNEŞ’E SELAM, AY’A SELAM

(Surya Namaskar, Chandra Namaskar)

Güneş enerjisi, sıcak, aktif ve dışa dönük, Ay enerjisi ise, serin, açık ve içe odaklıdır. Güneş ‘sıcak’ bir enerji olarak görülürken, Ay ‘serin’ enerji olarak kabul edilir.

Hatha Yoga’da da, her insanın bedeninde Güneş (maskülen, aktif, canlı tarafımız) ve Ay (feminen, içe dönük, duygusalIMAG3001 tarafımız) olarak iki kutup bulunduğuna inanılır. Denge, yoganın en önemli özelliklerindendir, bu nedenle yoga uygulamaları sırasında,  her zaman bedende bu iki kutbun dengelenmesi hedeflenir. Yogada uygulanan Güneş’e selam ve Ay’a selam hareket serileri ve aralarındaki farklılıklar, birbirini tamamlar. Güneş’e selam ile, beden ısınır, canlandırılır, güç odaklı hareketler uygulanır. Ay’a Selam ile, beden esnekliği artar. Ay’a Selam beden ve zihin için sakinleştirici ve besleyicidir. Güneş’e selam, bedenin daha çok ön ve arka tarafını esnetip güçlendirirken, Ay’a selam bedenin daha çok yan taraflarını esnetir.

IMG_7886

1419081_stock-photo-yoga-sun-salutationİki yoga hareket dizisinin en önemli ortak yönü ise, bazı hareket döngüleri içinde bedenin iki tarafını da eşitleyerek uygulanmalarıdır.

Bu iki mükemmel yoga akışını bir yoga uygulamasında bir araya getirmek, bir güne başlamak ya da günü bitirmek için harika bir yoldur.

Önemli Not: Güneş’e Selam ve Ay’a Selam hareket serileri, başlangıç seviyesine uygun çalışmalardır. Bedeni zorlamadan, yumuşak ve yavaş geçişlerle, farkındalıkla uygulanmalıdır. Nefesler, burundan derin ve yavaş olarak alınıp verilmelidir. Bu Yoga çalışmaları, kaymayan bir örtü ya da matın üzerinde, çıplak ayak olarak uygulanmalıdır. Bel, boyun fıtığı, disk kayması, omurga, dizlerle ilgili rahatsızlıkları olan kişiler, kalp, yüksek tansiyon hastaları, bu çalışmaları uygulamadan önce doktora danışmalıdır.

Güneş’i selamlayın,

Size hayat veren güneş enerjisine teşekkürlerinizi sunun,

Ay’ı selamlayın,

Ay’ın tüm evrelerini ve yaşam döngülerinizi onurlandırın…

Güneş’e Selam-Surya Namaskar

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Ay’a selam-Chandra Namaskar

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Fotoğraflar: Esra Özsoy Kaya, Ayvalık-2014